Records by time  
Araneidae 0-19001901-19501951-20002001+
Zygiella x-notata (Clerck, 1757) Not endangered 14×

Zygiella x-notata (Clerck, 1757)

Czech namekřižák okenní
Threat levelNot endangered
Records14 nálezů, 12 kvadrátů
First record 1873, A. Palliardi, Nosek 1895
Last record 2022 , Kryštof Rückl
Distribution areaHolarctic, Neotropical [Boh.]
Phytogeographic area-
Původnost stanovišť
artificial
Umělé prostředí lidských sídel, které je však poměrně stálé, bez výrazné disturbance. Zdi staveb připomínají svou strukturou skalnatá a kamenitá stanoviště a tak mohou být osidlovány některými druhy skal a kamenitých sutí.
Humidity-
Stratum
Vertical surfaces
Vertikální povrch. Šikmé, svislé a převislé povrchy skal, skalních bloků, převisy na březích vodních toků či v zářezech strží a cest, stěny budov, ploty, mostní konstrukce ap.
Osvětlení stanovišť-
Hojnost výskytu
rare
Vzácný. Druh vyskytující se na malém počtu mapových polí, většinou pouze v omezené oblasti. Vzácné jsou například druhy vyskytující se pouze v horských oblastech nebo druhy žijící pouze v nejteplejších oblastech České republiky
Altitude200-450

Bibliography

 © Oto Zimmermann
Pavouci České republiky; Pavučenka dlouhovlasá po dlouhé době!; Významné nálezy pavouků od Nových Mlýnů aneb najde ten, kdo nehledá; Můžeme v terénu či z fotografií spolehlivě rozeznat středoevropské křižáky rodu Zygiella?; Fenomén rekultivací v povrchových dolech pod Krušnými horami a výskyt pavouků; Výskyt pavučenky Staveleya pusilla (Menge, 1869) také v severozápadních Čechách; Dovolená s pavouky; Poznámka k výskytu sekáče Nemastoma bidentatum sparsum (Gruber & Martens, 1968) v Ohřeckém údolí; Inventarizace 2021; Výzva k spolupráci na World Spider Trait databáze; Kutilky (Sphecidae) – specialisté na lov pavouků XI: Sceliphron, Trypoxylon, Pison a Miscopus; Lumci bez křídel; Byli jsme na arachnologické konferenci v německém Greifswaldu!; Pozdně letní exkurze na Mostecko; 119. seminář České arachnologické společnosti; Česká bibliografie; Nové knihy; Pokyny pro autory

Males of Zygiella atrica can easily be identified by their long palps. Females and juveniles of Zygiella atrica and Zygiella x-notata cannot be distinguished only by the pattern and colouration on the prosoma and opisthosoma. Zygiella atrica can be dark and can have a pattern on the prosoma like Zygiella x-notata. Zygiella x-notata also has light and reddish forms. In Czechia, both species can occur syntopically, so an examination of the genitals is necessary.

Gallery

Statistics

By month


By altitude


By collecting method (14 used records)
Zygiella x-notata (Clerck, 1757) ESMalesFemalesJuvenilesRecords
Individuální sběr1313
Fotografie1101
Neurčeno1009
Smyk0101
 MalesFemalesJuvenilesRecords

By biotope (14 used records)
Zygiella x-notata (Clerck, 1757) ESMalesFemalesJuvenilesRecords
Vnější stěny budov2414
Neurčeno1009
Interiéry budov0101
 MalesFemalesJuvenilesRecords